כוחות – פרק ראשון

הממ, טוב, זה קל: הייתי חש התנגדות, כמובן. אם להשתמש במילים שלך, כוח המשיכה של העיסוק בו אני שרוי יגרום לי לרצות להמשיך לעסוק בו, ולכן, כאשר מגיעות הבקשות הללו מבחוץ, התגובה האוטומטית, הרפלקס שלי לכוח המופעל עלי, תהיה התנגדות.

על זה בדיוק דיברתי בחוק השלישי שלי: 'על כל כוח שמופעל, מופעל כוח שווה בגודלו והפוך בכיוונו'. כאשר מישהו מבקש ממך לעשות משהו, קרי מפעיל עליך כוח מבחוץ, התגובה האוטומטית, הרפלקסיבית שלך, הינה התנגדות. בדיוק באותו אופן בו, למשל, תכה באגרוף את הקיר ויכאב לך, כך תרגיש גם התגובה הרפלקסיבית שלך לבקשות המופנות כלפיך. זו יכולה להיות גם בקשה של הבוס בעבודה, לבצע משימה כלשהי בעת שאתה שקוע בקריאת מאמר מעניין ברשת או צפייה בסרטון ביוטיוב.

כן, זה בהחלט מדבר אלי. כוח מול כוחו מופיע כבר בכתבי הקודש: ' עין תחת עין, שן תחת שן, יד תחת יד…'[2] , וזה מרגיש לי טבעי.

עכשיו, בוא נמשיך ונתבונן באותה סיטואציה: מופעל כוח, ובאופן אוטומטי מופעלת התנגדות. ישנה בקשה לעשייה כלשהי, והתגובה האוטומטית שמגלמת בתוכה התנגדות – 'לא עכשיו/ אני עסוק' – יוצרת שיווי משקל של כוח מול כוח. מה יקרה עכשיו?

אה, זה קל: יופעל עוד כוח. לדוגמה, אותו הורה שביקש מהילד לבצע משהו, ירים את קולו, ישווה לו טון תקיף יותר, או אם מדובר בילד שקורא לאביו הצופה בטלוויזיה, הוא יקרא לו שנית, בקול רם יותר.

בדיוק. אבל באופן דומה, ככל שמפעילים יותר כוח, לפי החוק השלישי שלי, גם הצד השני יפעיל יותר כוח בחזרה….

שמע, ידידי העתיק, גלשנו כאן לשיחה מרתקת. צריך להתחיל אותה בהסבר מהו כוח וכיצד מפעילים אותו. כוח יכול להתבטא במגוון דרכים: עמידה, נוכחות, טון ותוכן של דיבור, שפת גוף ועוד. לאחר שנבין מהו כוח, נבחן כיצד להגיב לכוח המופעל ומהן האפשרויות העומדות בפנינו מלבד התגובה האוטומטית של התנגדות או כניעה מוחלטת: 'כן, אבא, אני מייד מבצע את מה שביקשת'. נלמד גם מהו ההופכי של כוח ומשולש כוחות.

העולם הפיזיקלי של יחסי האנוש מורכב מעקרונות רבים נוספים השזורים זה בזה כחוט השני: קפיצים, מחזוריות, מגנטים… כאמור, שיחות מרתקות לכל הדעות, אבל אני מעדיף לעשות אותן כשאני רענן יותר. בכל זאת, הערת אותי משנת צהריים מפנקת על בטן מלאה. אני נכנס לים לשחיית התעוררות קצרה ונמשיך לאחר מכן. מה אתה אומר?

שחייה מהנה! השיחה הזו המתינה אלפי שנים, עוד כמה דקות באמת לא ישנו דבר. בינתיים אגלגל את הנקודות שהעלית בראשי, ונראה מה יצוץ.

 

 

תגובה אחת על הפוסט “כוחות – פרק ראשון

סגור לתגובות.