כוחות – פרק ראשון

כמובן שאני זוכר! היו אלה הימים הראשונים של ההיסטוריה כפי שהמין האנושי מכיר אותה. הכל היה אז ראשוני, דברים קרו מהר ובקנה מידה גדול.

והוא, שידע מה הוא רוצה, ברא עולם ומלואו במשיכת קולמוס, וכל זה בימים ספורים בלבד. בן אדם, אין מה להגיד: כשריבונו של עולם יודע מה הוא רוצה, הדברים קורים מהר מאוד: הפרדה בין אור וחושך, בין מים לשמיים, יצורים חיים לרוב. לכל דבר ישנה סיבה, ואני…. אתה יודע כמה זמן חיפשתי את הסיבה לקיומי, עד לאותה שיחה בינינו?

באופן מוזר, לפני שבועיים, כאשר גילית לי ששלושת חוקי התנועה המפורסמים שלך מבוססים למעשה על הטרגדיה האישית שלי, גם זה היה ביום שישי. לא היה לי מושג מה רצית אז מחיי. אני זוכר שאפילו שאלתי אותך, ניוטון, אם לקחת את כל הכדורים בבוקר או אם עישנת משהו בימים האחרונים. ואתה בשלך, רגוע ושליו, מדבר אלי בקולך השקט והבטוח, מייצר בי הקשבה מלאה, תופס את תשומת ליבי. זוכר?

כמובן שאני זוכר. ישבנו אז בזולה על שפת האגם, התפאורה הייתה מושלמת בדיוק כמו היום, זמן אידיאלי לשיחות ולגילוי נפש. כשחושבים על זה, אפשר לראות שבדומה לטרגדיה שלך, גם תהליך הבריאה מדגים את אותו רעיון פיזיקלי. כל זמן שלא היתה התערבות של ריבונו של עולם, הכל היה אותו הדבר, 'תהו ובהו וחושך על פני תהום…'.

ניוטון, עוד פעם אתה מתחיל עם הפיזיקה שלך? אתה יודע, מאז שיחתנו האחרונה הספקתי לעבור בוויקיפדיה ולקרוא את החוקים שניסחת[1]:

החוק הראשון: "גוף ימשיך בתנועה, כל זמן שלא הופעל עליו כוח חיצוני". זה הגיוני בעיניי. אם ריבונו של עולם לא היה מתערב, כפי שאני התערבתי, אזי המצב הקיים היה ממשיך להתקיים. שמע, אני מתחיל לראות את הפיזיקה הזו סביבי בכל מקום.

למרות שאני בא בימים, ההסבר שלך כל כך פשוט, שלא ברור לי כיצד המין האנושי פיספס אותו לאורך שנים כה רבות.

אתה יודע, כתבתי את זה כבר פעם באחד מספריי הראשונים, שמשום מה הלך לאיבוד במרוצת ההיסטוריה. כל החוקים שלי, כולל אותם שלושה מפורסמים, דבריי בנוגע לכוח המשיכה ורבים אחרים, בכולם למעשה דיברתי על מערכות יחסים בין אנשים. אולי זה היה מוקדם מדי למין האנושי להפנים ולתרגם את אותם חוקים למערכות יחסים, ויותר קל היה ליישם אותם בתחום המדעים המדויקים, שם הם פרחו ועשו חיל.

בזמן ששוטטתי לי להנאתי בוויקיפדיה, גיליתי שאינשטיין הוכיח שהחוקים שלך אינם תקפים במהירות האור…..

תגובה אחת על הפוסט “כוחות – פרק ראשון

סגור לתגובות.